Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2017

Κέρασε λουκουμάκι..

Βόλει υψηλού επιπέδου προσέφεραν οι 2 περσινοί φιναλίστ των τελικών,με τον Δικέφαλο να επικρατεί στο τάι-μπρέικ με 16-18!

Το πρώτο σετ άνηκε στην ομάδα των Συριανών,καθώς είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του,με τον Μρντακ και τον Ρεινάλντο να προσθέτουν πολλούς πόντους στην φαρέτρα τους.Καθοριστικά τα λάθη του Βουδούρη στο τέλος του σετ,που δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να πλησιάσει στο σκορ.Η ομάδα του Νίκολιτς κέρδισε το 1ο σετ με 25-21.

Το δεύτερο σετ ήταν πολύ διαφορετικό από το 1ο,καθώς ο Δικέφαλος ήταν αυτός που είχε το προβάδισμα καθ'όλη τη διάρκεια του και με κύριους επιθετικούς εκφραστές τον Σαφράνοβιτς και τους 2 κεντρικούς του,έφερε το παιχνίδι στα ίσια με 25-21.

Στο 3ο σετ ο Φοίνικας μπήκε φουριόζος και αποφασισμένος να πάρει βαθμό απέναντι στον ΠΑΟΚ.Αυτό άλλωστε  δείχνει και η διακύμανση του σκορ,όπου οι "Πειρατές"είχαν σχεδόν σε όλο το σετ προβάδισμα με 6-7 πόντους.Ο Δικέφαλος αντιστάθηκε και έκανε την δική του αντεπίθεση,πηγαίνοντας ακόμα και στο 18-16,αλλά εκεί τα καθοριστικά μπλόκ του Φοίνικα του έδωσαν το σετ με 25-20.

Ο ΠΑΟΚ έπρεπε οπωσδήποτε να φύγει με βαθμό από τη Σύρο,κάτι που το κατάλαβαν και οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη.Με Σαφράνοβιτς και Σωτηρίου(Διαγώνιος-Αντί Σακόγλου) ο Δικέφαλος δεν είχε κανένα πρόβλημα να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 2-2 και να το οδηγήσει στο τάι-μπρέικ.

Εκεί,έσπασαν καρδιές.Οι 2 ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι,μέχρι ο ΠΑΟΚ να πάρει διαφορά με 3,5-8.Εκεί ένα φοβερό σερί του Φοίνικα τον έβαλε μπροστά με 9-8.Ο πρωταθλητής μετά το τάιμ άουτ του "Σουηδού" ξύπνησε και από κει και πέρα το παιχνίδι οδηγήθηκε στη Ρώσικη ρουλέτα.Με σημαντικούς πόντους των Σμαραγδή Σαφράνοβιτς και Ανδρέαδη οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο ματς πόιντ 16-17,όπου με λάθος επίθεση του Μρντάκ,πήραν το ντέρμπι με 16-18.

Στα δύο χαμένα ματς μπολ στάθηκε ο προπονητής του Φοίνικα Ντούσκο Νίκολιτς: «Έγινε καλός και δυνατός αγώνας αλλά δε μπορώ να είμαι ευχαριστημένος όταν χάνουμε και μάλιστα μετά από δύο χαμένα ματς μπολ. Δεν εκμεταλευτήκαμε τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε, ούτε και το προβάδισμα που είχαμε στα σετ νωρίτερα. Είναι οι μικρές λεπτομέρειες που εφέτος μας έχουν κοστίσει πολλούς βαθμούς».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης μίλησε για την απώλεια του Γκόμεζ: «Περιμέναμε μεγάλη αντίσταση από τον Φοίνικα και ήμασταν προετοιμασμένοι για μεγάλο αγώνα. Πιεστήκαμε αλλά κρατήσαμε την ποιότητα που έπρεπε για να κάνουμε το σωστό στο τέλος του αγώνα και να πάρουμε τη νίκη. Παίξαμε ομαδικά και αυτό κρατάω πάνω και από τη νίκη. Μας έχει στεναχωρήσει η περίπτωση του Γκόμεζ αλλά οφείλουμε να κοιτάξουμε μπροστά για το καλό της ομάδας».

Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων. Οι συνθέσεις:

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας, Μρντακ 27 (24/47 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πάρις 6 (3/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 19 (18/33 επ, 1 άσσος, 55% υπ - 30% άριστες), Εφραιμίδης 9 (7/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ - 25% άριστες), Τουράνιανιν 5 (3/9 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 73% υπ - 46% άριστες), Παπαδόπουλος 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σούρδι 5 (3/10 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ - 22% άριστες)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (1/4 επ), Σακόγλου 11 (11/25 επ), Ανδρεάδης 11 (7/10 εππ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (8/11 επ, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 18 (12/25 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ - 33% άριστες), Ντάντε 12 (11/24 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ - 33% άριστες) / Γκαράς (λ, 58% υπ - 36% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής, Σωτηρίου 9 (6/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ).